top of page
ms.png

Bodrum, 1871 yılında bucak, 1872 yılında Muğla iline bağlı ilçe statüsü kazanmıştır.

Bodrum Belediyesi ise 1878 yılında kurulmuştur.

Bodrum Belediyesi, 1967 yılına kadar ilçe sınırlarındaki tek belediye olarak hizmet vermiş; 1967 yılında Karatoprak belde belediyesi kurulmuştur. Karatoprak adıyla anılan belediye, 1972 yılında Turgutreis Belediyesi adını almıştır.

Mumcular Belediyesi de 1972 yılında kurulmuş ve belde statüsüne almıştır. 

Yalıkavak Belediyesi 1989, Gündoğan Belediyesi ise 1992 yılında kurulmuştur. 

1999 yılında çıkan yeni belediye kanunu sonrası, Bodrum'da aynı yıl birçok köy, beldeye dönüşerek belediye teşkilatlanması kurulmuştur: Ortakent - Yahşi Belediyesi, Göltürkbükü Belediyesi, Yalı Belediyesi, Gümüşlük Belediyesi, Konacık Belediyesi ve Bitez Belediyesi kurulmuştur. 

Böylece Bodrum Yarımadası genelinde ilçe belediyesi olan Bodrum Belediyesi başta olmak üzere, toplam belediye sayısı 11’e ulaşmıştır.

2012 yılında kabul edilen yasa uyarınca, Muğla’nın Büyükşehir Belediyesi statüsü kazanması ile, Bodrum’da da belde belediyeleri kapanmış ve ilçe genelindeki tüm beldeler mahalle statüsüyle Bodrum ilçe merkezine bağlanmış ve 30 Mart 2014 tarihinden itibaren yarımada yine tek belediye çatısı altında Bodrum Belediyesi olarak yönetilmeye başlanmıştır. 

 

Bodrum’da 1878 yılında başlayan belediyeciliği, siyasi yapı açısından değerlendirebilmek için öncelikle genel ve mahalli idareler seçim sonuçları ile referandum sonuçlarının incelenmesi gerekmektedir. Bu amaçla, YSK arşivinden en eski tarihli sonuçlardan günümüze kadar ulaşılabilen tüm veriler tablolar halinde derlenmiştir.

Genel siyasi çerçeveyi anlamak için öncelikle 2007 yılından bu yana yapılan 3 adet Anayasa Referandum Sonuçlarını ve 1995 yılından bu yana yapılan 8 adet Milletvekili Genel Seçim Sonuçlarını ele aldığımızda; Muğla’nın ve Bodrum’un sosyal demokrat ağırlıklı ve mevcut iktidara muhalif bir seçmen kitlesi olduğu görülmektedir. 

BODRUM YALIKAVAK (15)2.jpg
bottom of page